Artykuły

Forum Fokus

Rok w obrazach: Styczeń – Czerwiec

Numer 01.2022

STYCZEŃ USA

Atak na Kapitol

Zwolennicy ustępującego prezydenta Donalda Trumpa posłuchali jego wezwania i 6 stycznia przybyli do Waszyngtonu, by obronić swego idola i Amerykę przed spiskiem lewicowych elit, które postanowiły podstępnie wymienić lokatora Białego Domu. Służby zostały zupełnie zaskoczone, a protestujący, wśród nich Jake Angeli, zwany też Wilkiem z Yellowstone, oraz inni zwolennicy teorii spiskowych spod znaku QAnon wdarli się na Kapitol, przepłoszyli kongresmenów i przez kilka godzin demolowali budynek parlamentu. Padły strzały, było kilka ofiar, ostatecznie Donald Trump uznał swoją porażkę i zwycięstwo Joe Bidena.

Jake Angeli(na zdjęciu – pośrodku), zwany też Wilkiem z Yellowstone, oraz inni zwolennicy teorii spiskowych spod znaku QAnon wdarli się na Kapitol, przepłoszyli kongresmenów i przez kilka godzin demolowali budynek parlamentu.AFP/East NewsJake Angeli(na zdjęciu – pośrodku), zwany też Wilkiem z Yellowstone, oraz inni zwolennicy teorii spiskowych spod znaku QAnon wdarli się na Kapitol, przepłoszyli kongresmenów i przez kilka godzin demolowali budynek parlamentu.

STYCZEŃ USA

Demokrata w Białym Domu

Po niezwykle zaciętej kampanii, protestach wyborczych i wielokrotnym liczeniu głosów Joe Biden został zaprzysiężony jako 59 prezydent Stanów Zjednoczonych. W ceremonii, podczas której dla gości zaśpiewała Lady Gaga, wzięła też udział Kamala Harris, pierwsza kolorowa kobieta na stanowisku wiceprezydenta USA. Ustępującą administrację reprezentował wiceprezydent Mike Pence, bo obrażony Donald Trump odmówił spotkania ze swym następcą i wyjechał do rezydencji Mar-A-Lago na Florydzie.

Joe Biden został zaprzysiężony jako 59 prezydent Stanów Zjednoczonych.AP/East NewsJoe Biden został zaprzysiężony jako 59 prezydent Stanów Zjednoczonych.

LUTY NIEMCY

Zasypało i zalało

Intensywne opady deszczu i śniegu spowodowały wystąpienie z brzegów wielu niemieckich rzek i katastrofalną powódź. Woda i pośniegowe błoto zalały dziesiątki miasteczek, drogi i linie kolejowe. Na zdjęciu pociąg pokonuje skrzyżowanie z drogą pod miasteczkiem Nidderau koło Frankfurtu nad Menem. Dzięki wysokości nasypu skład przejechał, droga była w całości pod wodą.

Pociąg pod miasteczkiem Nidderau koło Frankfurtu nad Menem.AP/East NewsPociąg pod miasteczkiem Nidderau koło Frankfurtu nad Menem.

MARZEC WIELKA BRYTANIA

Wszystkie jesteśmy Sarah!

To zabójstwo wstrząsnęło Wyspami. 3 marca Sarah Everard, 33-letnia londynka, wracała wieczorem na piechotę od koleżanki. Jak się potem okazało, zatrzymał ją 48-letni Wayne Couzens, funkcjonariusz policji metropolitalnej. Policjant, który nie był wówczas na służbie, dokonał fikcyjnego aresztowania, wywiózł Sarah 100 km dalej, zgwałcił i zamordował. Sprawa wywołała gigantyczne protesty, a mieszkanki Londynu – mimo panujących restrykcji covidowych – wyszły na ulice żądać bezpieczeństwa.

Zabójstwo Sarah Everard wstrząsnęło Wyspami Brytyjskimi.Reuters/ForumZabójstwo Sarah Everard wstrząsnęło Wyspami Brytyjskimi.

KWIECIEŃ VANUATU

Pożegnanie boskiego Filipa

9 kwietnia w wieku blisko stu lat zmarł Filip, książę Edynburga, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II. Kraj ogarnęła żałoba, tym większa, że powszechnie lubiany książę nie był kojarzony ze skandalami Domu Windsorów. W normalnych warunkach Filipa żegnałyby setki znakomitych gości i tysiące poddanych, teraz jednak, z powodu pandemii, w pogrzebie na zamku w Windsorze wzięło udział tylko trzydzieścioro członków najbliższej rodziny. Księcia opłakiwano nawet na końcu świata. Na zdjęciu widać składających mu hołd mieszkańców wyspy Vanuatu, którzy uważali go za żyjącego boga.

Mieszkańców wyspy Vanuatu uważali Filipa za żyjącego boga.AFP/East NewsMieszkańców wyspy Vanuatu uważali Filipa za żyjącego boga.

MARZEC ISLANDIA

Lawa górą

Fagradalsfjall, czynny wulkan położony około 40 km od Rejkiawiku, wybuchł 19 marca, wyrzucając z siebie morze gorącej lawy. Władze ogłosiły alarm, ale mieszkańcy i turyści przybywali tłumnie, by w piknikowej atmosferze podziwiać niezwykłe, groźne zjawisko. Ponad górą utworzyła się wielka czerwona chmura pyłu, a władze ogłosiły zakaz lotów nad częścią wyspy.

Fagradalsfjall, czynny wulkan, wybuchł 19 marca.AFP/East NewsFagradalsfjall, czynny wulkan, wybuchł 19 marca.

KWIECIEŃ SERBIA

Czas koronawirusa

Rok 2021 nie zapisał się optymistycznie w dziejach świata. Koronawirus wywołujący COVID-19, który zaatakował na początku 2020 roku, do tej pory spowodował ponad pięć milionów zgonów, a zakaziło się nim około 250 mln ludzi. Wielkie koncerny farmaceutyczne w ekspresowym tempie opracowały i sprzedały rządom szczepionki, ale tych wciąż jest za mało, akcja szczepień idzie powoli, a wirus stale mutuje. Fala zachorowań przeciążyła systemy opieki zdrowotnej prawie wszystkich krajów świata, także bogatych. Chorzy umierali w prowizorycznych szpitalach, organizowanych np. na wielkich stadionach. Nie wiadomo, czy w nowym roku uda się opanować pandemię, więcej na ten temat piszemy w tekście: Wirus wszystko może.

Stark Arena w Belgradzie zamieniona w wielki szpital covidowy.Reuters/ForumStark Arena w Belgradzie zamieniona w wielki szpital covidowy.

MAJ STREFA GAZY

Rakieta za rakietę

W odpowiedzi na atak rakietowy Hamasu izraelska artyleria i lotnictwo rozpoczęły naloty na Gazę, atakując także obiekty cywilne, takie jak wieżowiec Asz-Szaruk. W czasie trwającego ponad tydzień ostrzału zginęło 139 Palestyńczyków (w tym 39 dzieci), ponad tysiąc zostało rannych, po stronie Izraela było dziesięć ofiar. Niedługo potem zawarto rozejm, ale nie okazał się trwały. Wymiana ognia między Hamasem a Izraelem trwa non stop.

Nalot na Gazę, płonie wieżowiec Asz-Szaruk.AFP/East NewsNalot na Gazę, płonie wieżowiec Asz-Szaruk.

MAJ ETIOPIA

Głód pokoju

Pokój to życie, wojna niesie śmierć – mówił dwa lata temu etiopski premier Abiy Ahmed Ali, gdy odbierał Pokojową Nagrodę Nobla. Pod koniec zeszłego roku postanowił zrobić porządek z separatystami z prowincji Tigraj. Choć Tigrajczycy stanowią niespełna 10 proc. obywateli Etiopii, zajmowali najważniejsze stanowiska w kraju. Odsuwani od przywilejów, zbuntowali się, a szef rządu wprowadził blokadę Tigraju. W prowincji panuje głód, przed wojną uciekło już kilka milionów ludzi.

W prowincji Tigraj panuje głód, przed wojną uciekło już kilka milionów ludzi.AP/East NewsW prowincji Tigraj panuje głód, przed wojną uciekło już kilka milionów ludzi.

CZERWIEC GRUZJA

Na podbój gwiazd

Pięć razy nacisnął migawkę aparatu gruziński fotograf Irakli Gedenidze, gdy nad Tbilisi przelatywała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), doskonale widziana na tle słońca. Jest finansowana przez Stany Zjednoczone, Rosję i Kanadę oraz kraje należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Moskwa zapowiedziała wycofanie się z projektu do 2024 roku, co może oznaczać koniec ISS, choć powstał też plan finansowania przedsięwzięcia przez komercyjne firmy, więcej na ten temat piszemy w tekście: Świat to za mało.

Nad Tbilisi przelatywała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).Reuters/ForumNad Tbilisi przelatywała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

CZERWIEC TAJLANDIA

Słoń Trąbalski

Ten sympatyczny z wyglądu gość odwiedził kuchnię pani Radchadawan Peungprasopporn, mieszkającej nad jeziorem Pa La-U nieopodal Hua Hin w Tajlandii. Jednak te zwierzęta, uchodzące tu za symbol szczęścia i powodzenia, nie mają łatwego życia. Są bez opamiętania wykorzystywane w biznesie turystycznym i tresowane w okrutny sposób. Wciąż popularne są tu zakazane już w wielu krajach przejażdżki na słoniach.

Słoń odwiedził kuchnię pani Radchadawan Peungprasopporn, mieszkającej nad jeziorem Pa La-U nieopodal Hua Hin w Tajlandii.AFP/East NewsSłoń odwiedził kuchnię pani Radchadawan Peungprasopporn, mieszkającej nad jeziorem Pa La-U nieopodal Hua Hin w Tajlandii.

31.12.2021 Numer 01.2022
Reklama