Artykuły

Forum Fokus

Rok w obrazach: Lipiec – Grudzień

Numer 01.2022

LIPIEC FRANCJA

Kij w szprychy

Wyścig kolarski Tour de France słynie z barwnych kibiców. Nie wszyscy są równie spokojni, jak uwieczniony na zdjęciu mieszkaniec Akwitanii. Niektórzy wybierają obserwację uczestniczącą. Tak postąpiła pewna kobieta, która spowodowała poważną kraksę na pierwszym etapie. Wbiegła na trasę tyłem do peletonu, a przodem do kamer z nieprzystającym do sytuacji napisem „Dalej, babciu i dziadku!”. Chociaż prokuratura domagała się dla niej kary więzienia w zawieszeniu, to w grudniu sąd orzekł, że wystarczy niewielka grzywna.

Mieszkaniec Akwitanii obserwuje wyścig kolarski Tour de France.AFP/EAST NEWSMieszkaniec Akwitanii obserwuje wyścig kolarski Tour de France.

LIPIEC NIEMCY

Nadrenia pod Renem

Po obfitych deszczach małe rzeki i potoki zamieniły się w rwące rzeki, które zmiotły z powierzchni ziemi całe wioski w Nadrenii. Powodzie wywołały też ogromne zniszczenia w Belgii i Holandii. Była to „największa od pokoleń katastrofa naturalna w tym regionie” – pisze Deutsche Welle. W samych Niemczech zginęło prawie 200 osób.

Powodzie wywołały ogromne zniszczenia w Nadrenii.Reuters/ForumPowodzie wywołały ogromne zniszczenia w Nadrenii.

SIERPIEŃ AFGANISTAN

Kabul wzięty

Na pół miesiąca przed ostatecznym wycofaniem się Amerykanów z Afganistanu Kabul zajęli talibowie. Prezydent Joe Biden zapowiadał, że nie powtórzą się sceny ucieczki jak po zakończeniu wojny w Wietnamie. Stało się jednak inaczej. – Wszyscy się pomyliliśmy. Chyba nawet talibowie byli zaskoczeni – oświadczył głównodowodzący armii brytyjskiej. I tak oto współcześni przywódcy wolnego świata dołączyli do wesołego pociągu, na którego czele w kwietniu 2002 r. stanęła Condoleezza Rice, sekretarz stanu USA, oświadczając, że „talibowie zostali wyeliminowani”. Rok później coś podobnego powtórzył George W. Bush. I deklarował to jeszcze pod koniec swojej ostatniej kadencji w 2008 roku. A potem talibowie zajęli Kabul. Kto mógł przewidzieć?

Talibowie zajęli Kabul.AFP/EAST NEWSTalibowie zajęli Kabul.

SIERPIEŃ HISZPANIA

Kto trzęsie Barcą?

Zaczęło się od sporu personalnego, skończyło na kłótni o pieniądze z zadłużonym po uszy klubem i niewzruszonymi organizatorami rozgrywek hiszpańskiej ekstraklasy. Niemożliwe stało się prawdziwe. Po 21 latach w barwach FC Barcelona z zespołu odszedł jego kapitan, najbardziej utalentowany wychowanek klubu w historii, Lionel Messi. Gwiazdor szybko znalazł nowy dom we francuskim PSG, gdzie – życie płata figle! – gra u boku Sergia Ramosa, do niedawna kapitana Realu Madryt. Oczywiście nie ma nic za darmo. W styczniowym okienku transferowym paryski klub ma podobno sprzedać siedmiu zawodników, żeby stać go było na wypłatę dla Messiego.

Po 21 latach w barwach FC Barcelona z zespołu odszedł jego kapitan, najbardziej utalentowany wychowanek klubu w historii, Lionel Messi.AFP/EAST NEWSPo 21 latach w barwach FC Barcelona z zespołu odszedł jego kapitan, najbardziej utalentowany wychowanek klubu w historii, Lionel Messi.

WRZESIEŃ FRANCJA

Triumf sztuki

Słynny Łuk Triumfalny w Paryżu został na ponad dwa tygodnie pokryty błękitnym materiałem. Tak powstała instalacja zaprojektowana przez zmarłego kilka miesięcy wcześniej artystę Christo (właśc. Christo Jawaszew). Wraz z partnerką Jeannne-Claude Denat de Guillebon (1935–2009) przez ponad pół wieku zajmowali się przykrywaniem różnych obiektów – „schowali” m.in. most Pont Neuf na Sekwanie oraz Reichstag w Berlinie. Opakowanie Łuku Triumfalnego, które kosztowało około 14 mln euro, było największym projektem sławnego Bułgara.

Łuk Triumfalny w Paryżu został na ponad dwa tygodnie pokryty błękitnym materiałem.AFP/EAST NEWSŁuk Triumfalny w Paryżu został na ponad dwa tygodnie pokryty błękitnym materiałem.

WRZESIEŃ DANIA

Zmierzch krainy lodu

Zachodzące słońce pada na ścianę gór lodowych, które oderwały się od lodowca Jakobshavn na Grenlandii. To jeden z najszybciej poruszających się lodowców na świecie, a zarazem jeden z najlepiej zbadanych – pierwsze prace naukowcy prowadzili tu już 250 lat temu. Jak co roku od 25 lat lodu na wyspie jest coraz mniej, ale teraz padł ważny rekord: w stacji badawczej w najwyższym punkcie pokrywy lodowej po raz pierwszy spadł deszcz.

Jakobshavn to jeden z najszybciej poruszających się lodowców na świecie.Reuters/ForumJakobshavn to jeden z najszybciej poruszających się lodowców na świecie.

PAŹDZIERNIK HISZPANIA

Szare Kanary

Po niespodziewanej erupcji wulkanu Cumbre Vieja popioły przykryły dużą część wyspy La Palma, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Pierwsze oznaki uspokojenia odnotowano dopiero tuż przed Bożym Narodzeniem. Zniszczeniu uległo trzy tysiące budynków, a siedem tysięcy ludzi musiało uciekać z domów. Do akcji świątecznej zbiórki pieniędzy dla ewakuowanych przyłączył się piłkarz Cristiano Ronaldo, który wylicytował podpisaną koszulkę reprezentacji Portugalii. – Nawet wulkan nie da rady La Palmie. Wspieram jak mogę tę piękną wyspę – powiedział.

Po erupcji wulkanu Cumbre Vieja popioły przykryły dużą część wyspy La Palma.AP/EAST NEWSPo erupcji wulkanu Cumbre Vieja popioły przykryły dużą część wyspy La Palma.

PAŹDZIERNIK ZEA

Zagubione lata

Pawilon Wielkiej Brytanii na wystawie Expo 2020 zorganizowanej w roku 2021 w Dubaju. Okazało się, że nie wystarczyło przesunąć daty otwarcia ekspozycji. Za sprawą wariantu omikron pandemia i tak pokrzyżowała szyki organizatorom. Chociaż w Dubaju 90 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych, a osoby pracujące przy ekspozycji musiały się wylegitymować dowodem otrzymania wszystkich dawek szczepionki (łącznie z przypominającą), to i tak niektóre wydarzenia – np. parady – postanowiono odwołać.

Pawilon Wielkiej Brytanii na wystawie Expo 2020.AFP/EAST NEWSPawilon Wielkiej Brytanii na wystawie Expo 2020.

LISTOPAD POLSKA

Ludzie z lasu

Starcia na granicy polsko-białoruskiej po próbie nielegalnego jej przekroczenia przez dużą grupę osób. Od listopada napięcia opadły, a jednak w strefie przygranicznej wciąż koczują tysiące oszukanych osób, które przybyły zwabione perspektywą dotarcia do Unii Europejskiej. W grudniu polskie służby odnalazły ciało kolejnej ofiary mrozów. – Największą siłą ruchu pomocy uchodźcom są mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek. To ich współczucie, odwaga i bezinteresowność ratują życie ludziom z lasu – powiedziała komisarz praw człowieka Rady Europy, Dunja Mijatović.

Granica polsko-białoruska.AP/EAST NEWSGranica polsko-białoruska.

GRUDZIEŃ WŁOCHY

SOS!

Zachwycony golden retriever na placu Świętego Marka w Wenecji, czyli w najniższym punkcie miasta zbudowanego na powoli tonącej lagunie. W najbardziej pesymistycznym ze swoich scenariuszy naukowcy prognozują, że w nadchodzących dekadach poziom wody może tu wzrosnąć o 120 cm, czyli znacznie więcej niż globalna średnia (80 cm) prognozowana przez ekspertów ONZ. W ostatnich dwudziestu latach „aqua alta” (wysoka woda) pojawiła się w Wenecji prawie tyle samo razy, co w całym poprzednim stuleciu.

Golden retriever na placu Świętego Marka w Wenecji.AP/EAST NEWSGolden retriever na placu Świętego Marka w Wenecji.

GRUDZIEŃ USA

Cud w Kentucky

Słysząc zbliżające się tornado, Clara Lutz umieściła swoich dwóch wnuczków, rocznego Kadena i trzymiesięcznego Dallasa, w wannie. Do środka włożyła też kocyk, poduszki i Biblię. – Wiatr uniósł wannę i wyrwał mi ją z rąk. Nie mogłam jej utrzymać! – opowiada 75-latka. Uderzyła tyłem głowy o bojler i zemdlała. Tornado zmiotło cały dom z powierzchni ziemi, zostały tylko fundamenty. Ta historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Odwróconą do góry nogami wannę znaleziono na podwórku. Pod spodem ukrywały się dzieci – przerażone, ale nietknięte. Tego samego dnia przez Kentucky przeszło 40 tornad, a zginęło w nich 75 osób.

Tego samego dnia przez Kentucky przeszło 40 tornad, a zginęło w nich 75 osób.AFP/EAST NEWSTego samego dnia przez Kentucky przeszło 40 tornad, a zginęło w nich 75 osób.

31.12.2021 Numer 01.2022
Reklama