Artykuły

Azylu!!!

Pułapka na granicy

Numer 02.2022
Na regałach, które służyły do przechowywania palet, ludzie zbudowali sobie z desek i kartonów prowizoryczne prycze. Na regałach, które służyły do przechowywania palet, ludzie zbudowali sobie z desek i kartonów prowizoryczne prycze. Sputnik / EAST NEWS
W składzie celnym we wsi Bruzgi na Białorusi, przerobionym na prowizoryczną noclegownię około tysiąca osób, głównie Kurdów, czeka na szansę, by przedostać się do Unii Europejskiej.

Gigantyczny magazyn góruje nad białoruskim wiejskim krajobrazem tuż przy polskiej granicy. Wewnątrz budynku o powierzchni 10 tys. mkw., patrolowanego przez dziesiątki strażników, między niezliczonymi regałami paletowymi, żyje w ścisku tysiąc osób starających się o status uchodźcy. Utknęły na drodze do Europy w środku srogiej zimy. – Jesteśmy zamknięci w pułapce – mówi Alima Skandar (40 lat). – Nie chcemy wracać do Iraku i nie możemy przekroczyć granicy. Proszę, pomóżcie.

Budynek w Bruzgach, niegdyś skład celny, przerobiono na schronienie dla ludzi starających się o azyl w Unii Europejskiej.

14.01.2022 Numer 02.2022
Reklama