Artykuły

Rabowano wszystko

Czy Niemcy zapłacą Polsce reparacje wojenne

Numer 03.2022
Zniszczone centrum Warszawy w 1945 roku. Polskie straty były o wiele wyższe niż korzyści, jakie z okupacji czerpała III Rzesza. Zniszczone centrum Warszawy w 1945 roku. Polskie straty były o wiele wyższe niż korzyści, jakie z okupacji czerpała III Rzesza. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Chodzi o setki miliardów dolarów. Polska chce od Niemiec odszkodowania za zniszczenia wojenne. Historyczka Ramona Bräu o kraju, który naziści zniszczyli jak żaden inny.

Różne polskie rządy żądały reparacji od Republiki Federalnej Niemiec. Obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości utworzył Instytut Strat Wojennych. Na luty zapowiedziano raport komisji sejmowej w tej sprawie. Podczas grudniowej wizyty Annaleny Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau oświadczył, że od nowego rządu RFN oczekuje podjęcia rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu. Dotychczas wszystkie rządy niemieckie odrzucały takie żądania. Zwracały uwagę na rezygnację Polski z reparacji w 1953 roku (chodzi o rezygnację z roszczeń od Niemieckiej Republiki Demokratycznej – przyp.

28.01.2022 Numer 03.2022
Reklama