Artykuły

Międzynarodowy nakaz prześladowania

Dla kogo pracuje Interpol?

Numer 03.2022
Za fasadą siedziby Interpolu w Lyonie kryje się instytucja niedofinansowana, niedoinformowana, cierpiąca na braki kadrowe. Za fasadą siedziby Interpolu w Lyonie kryje się instytucja niedofinansowana, niedoinformowana, cierpiąca na braki kadrowe. Shutterstock
Opozycjoniści i dysydenci ścigani jak niebezpieczni przestępcy. Dla kogo naprawdę pracuje Interpol?
Benny Wenda, przywódca separatystów z Polinezji Zachodniej, był ścigany czerwoną notą wydaną przez Indonezję. Międzynarodowy nakaz zatrzymania anulowano.News Licensing/Forum Benny Wenda, przywódca separatystów z Polinezji Zachodniej, był ścigany czerwoną notą wydaną przez Indonezję. Międzynarodowy nakaz zatrzymania anulowano.

Gdy Aleksiej Charis, zamieszkały w Kalifornii biznesmen i ojciec dwojga dzieci, przeglądał pewnego dnia wiadomości ze świata, natknął się na notkę, która wprawiła go w osłupienie: Rosja wydała za nim list gończy w ramach Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnych, czyli Interpolu. – O cholera – pomyślał zszokowany. Czterdziestosześciolatek znał dotychczas Interpol wyłącznie z książek i filmów. Próbował się pocieszyć, że wszystko będzie w porządku i że rosyjskie władze chcą go tylko zastraszyć.

28.01.2022 Numer 03.2022
Reklama