Artykuły

Men Supermen Turkmen

Gurbanguly Berdimuhamedow. Jedyny taki kult jednostki

Numer 03.2022
Narodowy hodowca koni – to jeden z wielu honorowych tytułów przywódcy. Narodowy hodowca koni – to jeden z wielu honorowych tytułów przywódcy. Reuters / Forum
Prezydent Turkmenistanu rapuje i ustanawia rekordy w wielu dyscyplinach sportu, podczas gdy kraj pogrąża się w korupcji.
Trzecie już zwycięskie dla siebie wybory prezydenckie w 2017 r. przyniosły mu 97 proc. głosów przy 97-proc. frekwencji.AFP/EAST NEWS Trzecie już zwycięskie dla siebie wybory prezydenckie w 2017 r. przyniosły mu 97 proc. głosów przy 97-proc. frekwencji.

Oficjalnie jest prezydentem i premierem, ale w rzeczywistości ma nieograniczoną władzę, może nakazać wszystko i wszystkiego zakazać. Społeczeństwo żyje w strachu. Ekscentryczny przywódca ma liczne pasje: pisze książki, rapuje, uczy urzędników, jak uprawiać sport. Ale brakuje mu czasu i umiejętności, aby wykonywać swoje podstawowe zadanie, czyli zapewnić dostatek swojemu krajowi i obywatelom – pisze na portalu Lenta.ru Ksenia Archipowa.

Co wieczór turkmeńska telewizja karmi naród opowieściami o tym, co zrobił prezydent: siedział przy biurku i przeglądał papiery, wąchał pęki suszonych ziół złożonych w stos w jego gabinecie, brzdąkał na gitarze ze swoim wnukiem Kerimguly, który przygrywał dziadkowi na klawiszach.

28.01.2022 Numer 03.2022
Reklama