Artykuły

Gdy dziewczynki stają się chłopcami

Afganki w przebraniu

Numer 09.2022
Nadżja, druga od lewej, żyła kiedyś przebrana za chłopca. Teraz wraz z rodziną stara się uciec do Pakistanu. Nadżja, druga od lewej, żyła kiedyś przebrana za chłopca. Teraz wraz z rodziną stara się uciec do Pakistanu. AP / EAST NEWS
We współczesnym Afganistanie w rodzinach, w których nie urodził się ani jeden chłopiec, wyznaczana jest córka, która ma zostać „chłopcem” i przejąć
Sanam stoi koło ojca, który handluje maseczkami. Dopóki nie wejdzie w okres dojrzewania, bacza pusz może bawić się i pracować jak chłopiec.AP/EAST NEWS Sanam stoi koło ojca, który handluje maseczkami. Dopóki nie wejdzie w okres dojrzewania, bacza pusz może bawić się i pracować jak chłopiec.

Każda rodzina w Afganistanie oczekuje przyjścia na świat chłopca. Syn to przedłużenie rodu, spadkobierca, obrońca i żywiciel. Nikt tu nie wyczekuje przyjścia na świat dziewczynki – córka jest zbędnym obciążeniem dla gospodarstwa domowego. Jest traktowana bardziej jak rzecz niż człowiek, pewną wartość zyskuje dopiero wtedy, gdy wychodzi za mąż i przeprowadza się do domu małżonka.

Te twierdzenia są bardzo kategoryczne, od każdej zasady możliwe są wyjątki, ale generalnie w afgańskim społeczeństwie narodziny dziewczynki uważane są za tragedię.

22.04.2022 Numer 09.2022
Reklama