Artykuły

Afganki do kontroli!

Piekło Afganek. Jeszcze zatęsknią za talibami?

Numer 13.2022
Na pierwszy rzut oka życie w Kabulu wydaje się spokojniejsze i bezpieczniejsze niż kilka miesięcy temu. Kto nie jest Pasztunem płci męskiej, miewa jednak inne zdanie... Na pierwszy rzut oka życie w Kabulu wydaje się spokojniejsze i bezpieczniejsze niż kilka miesięcy temu. Kto nie jest Pasztunem płci męskiej, miewa jednak inne zdanie... AFP / EAST NEWS
Kobiety są uciskane, strażnicy cnoty patrolują ulice Kabulu. Życie w Afganistanie znalazło się pod kontrolą islamistów.
Kto tu rządzi? Talibowie bynajmniej nie są monolitem. Ich przeciwnicy – też nie.AFP/EAST NEWS Kto tu rządzi? Talibowie bynajmniej nie są monolitem. Ich przeciwnicy – też nie.

Jest ranek, tuż przed dziewiątą, kiedy Nakibullah Chaksar zatrzymuje pierwszy busik tego dnia. Polakierowany na żółto pojazd jest pełen. Hamulce piszczą, pasażerowie wpadają na siebie, kiedy kierowca się zatrzymuje. Nakibullah krzyczy przez otwarte okno od strony kierowcy, że chce skontrolować strój pasażerek. Pracuje dla policji religijnej. Nosi jasny turban, biały kitel i wygląda jak lekarz, który zgubił drogę. Organ nadzorczy, któremu podlega policja religijna, nosi nazwę Ministerstwa Krzewienia Cnoty i Zapobiegania Nałogom.

14.06.2022 Numer 13.2022
Reklama