Artykuły

Skamieniałe geny

Park Jurajski

Numer 16.2022
Wskrzeszone mamuty włochate mogłyby użyźniać glebę swoimi odchodami. Wskrzeszone mamuty włochate mogłyby użyźniać glebę swoimi odchodami. SPL / EAST NEWS
Już za kilka lat syberyjską tundrę będą być może przemierzać stada mamutów. Czy po nich uda się przywrócić do życia także ptaki dodo i dinozaury?
Nie wystarczy odtworzyć ptaka dodo. Trzeba jeszcze zapewnić mu odpowiednie siedlisko.BE&W Nie wystarczy odtworzyć ptaka dodo. Trzeba jeszcze zapewnić mu odpowiednie siedlisko.

Alida Bailleul nie mogła uwierzyć w to, co widziała pod mikroskopem. Oglądała właśnie próbkę pobraną ze skamieniałej czaszki młodego hadrozaura – roślinożernego zwierzęcia o kaczym dziobie, które 75 mln lat temu zamieszkiwało tereny dzisiejszej Montany – gdy nagle aż zaparło jej dech. W zwapniałej chrząstce z tyłu czaszki rozpoznała twory wyglądające jak skamieniałe komórki. W niektórych znajdowały się elementy mogące być jądrami komórkowymi, a w jednym z nich – coś na kształt wiązki chromosomów, czyli niteczek zawierających DNA organizmu.

29.07.2022 Numer 16.2022
Reklama