Artykuły

Mały Tybet

Wariacje na temat Buriacji

Numer 17.2022
Władza radziecka metodycznie niszczyła wszelkie przejawy separatyzmu i życia religijnego. Na zdjęciu rozbiórka jednego z buddyjskich klasztorów. Władza radziecka metodycznie niszczyła wszelkie przejawy separatyzmu i życia religijnego. Na zdjęciu rozbiórka jednego z buddyjskich klasztorów. Archiwum
Jak buddyjski lama założył jedyną na terytorium Rosji teokrację.
Lama Cydenow (z lewej) rządził z pustelniczej celi. Trafił za to do celi więziennej.Archiwum Lama Cydenow (z lewej) rządził z pustelniczej celi. Trafił za to do celi więziennej.

Latem 1918 r. w czasie wojny domowej w Rosji Buriaci wypowiedzieli posłuszeństwo rosyjskim władzom i odmówili wstępowania do białej armii. Stąd już tylko krok do utworzenia na terytorium Buriacji pierwszego w historii Rosji teokratycznego państwa na podobieństwo Tybetu. Jego założycielowi i naczelnikowi, lamie Lubsanowi-Sandanowi Cydenowowi, udało się uratować życie buriackiej młodzieży. Zapłacił za to najpierw wolnością, a potem i życiem. Ten ważny epizod XX-wiecznej historii Zabajkala przypomina Marina Aronowa na portalu Radia Swoboda.

12.08.2022 Numer 17.2022
Reklama