Artykuły

Kolumbia – Wenezuela: nowe otwarcie?

Ziemia bezprawia

Numer 19.2022
Barwy flag Kolumbii i Wenezueli są nieomal identyczne, ale kraje na wiele lat zerwały stosunki. Barwy flag Kolumbii i Wenezueli są nieomal identyczne, ale kraje na wiele lat zerwały stosunki. AP / EAST NEWS
Pograniczem obu krajów rządzą obecnie uzbrojone gangi. Mieszkańcy regionu liczą, że nowo wybrany prezydent Kolumbii Gustavo Petro doprowadzi do normalizacji stosunków z Wenezuelą i ponownego otwarcia granicy.
Most Simona Bolivara dziś otwarty jest tylko dla osób z przepustką, ale już wkrótce restrykcje mają zostać złagodzone.AP/EAST NEWS Most Simona Bolivara dziś otwarty jest tylko dla osób z przepustką, ale już wkrótce restrykcje mają zostać złagodzone.

Na przemytniczych szlakach ruch jak na autostradzie. Kolejne pikapy mkną przez trzcinowiska labiryntem szutrowych dróg – tuż obok mostu na granicy Kolumbii z Wenezuelą, ale daleko poza zasięgiem stróżów prawa. Na ścianach okolicznych domów widać wymazane sprejem znaki gangów, rywalizujących o kontrolę nad trasami nielegalnego przerzutu ludzi i towarów. Grupka spoconych mężczyzn ładuje na paki zdezelowanych aut kontrabandę, która za moment pojedzie do Wenezueli: zgrzewki coli, środki czyszczące, meble i żywność.

09.09.2022 Numer 19.2022
Reklama