Artykuły

Całuj mnie!

Usta-usta

Numer 19.2022
Paolo i Franczeska trafili do piekła Dantego za grzechy, których dopuścili się podczas wspólnej lektury o pocałunkach. „Już żeśmy więcej w tym dniu nie czytali”. Paolo i Franczeska trafili do piekła Dantego za grzechy, których dopuścili się podczas wspólnej lektury o pocałunkach. „Już żeśmy więcej w tym dniu nie czytali”. Alamy / BEW
Dla spokoju, reprodukcji, aby się wzajemnie nakarmić? Dlaczego ludzie zaczęli się całować? Nic w tej historii nie jest oczywiste.
Grecy doskonale znali tę sztukę. Tu naczynie wykonane około roku 500 p.n.e.Photo12/BEW Grecy doskonale znali tę sztukę. Tu naczynie wykonane około roku 500 p.n.e.

Opryszczka ma też swoją dobrą stronę. Co prawda bywa mocno denerwująca, ponieważ wywołuje swędzenie, pęcherzyki i ranki pośrodku twarzy. Deprymujące jest też to, że patogen nigdy nie znika całkowicie z organizmu. Ale wirusy opryszczki są też bardzo przydatne – przynajmniej w świecie nauki. Ponieważ ich genom można analizować i śledzić w czasie, naukowcy mogą ustalić, kiedy i jak się rozprzestrzeniał, tj. kiedy ludzie się zarażali. Dzieje się to często drogą kropelkową, czyli przez usta.

09.09.2022 Numer 19.2022
Reklama