Artykuły

Jądro ciemności

W mroku widać lepiej

Numer 21.2022
Dzięki „parkom nocnego nieba” Mleczną Drogę mogą podziwiać nie tylko kangury. Dzięki „parkom nocnego nieba” Mleczną Drogę mogą podziwiać nie tylko kangury. Shutterstock
Turystyka astronomiczna cieszy się coraz większą popularnością. W poszukiwaniu najciemniejszego nieba amatorzy nocnych obserwacji gotowi są wyruszać do Australii.
Shutterstock

Aborygeński mit opowiada o grupie sióstr, które w Czasie Snów uciekały przed myśliwym Nyeeruną. Na jego drodze stanęła jednak najstarsza z nich, Kambugudha. Nyeeruna uniósł do ataku w prawej ręce maczugę, która napełniła się „magią ognia”, ale Kambugudha podniosła lewą stopę, też wypełnioną „magią ognia”, i wówczas jego ogień zgasł.

Ta historia nie jest tylko przekazywana z ust do ust w ramach jednej z najstarszych tradycji oralnych na świecie, lecz co noc pokazuje się na niebie. Myśliwy Nyeeruna to Orion, jego maczuga – jasna gwiazda Betelgeza, Kambugudha to gromada Hiad układających się w charakterystyczny kształt „V”, jej płonąca stopa to czerwona gwiazda Aldebaran, a siostry umykające przed pogonią to Plejady – opowiada nam Krystal De Napoli, astrofizyczka wywodząca się z ludu Gomeroi.

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama