Artykuły

Jaka piękna katastrofa

Kosmiczna podróż w czasie

Numer 23.2022

Tak było 2004

Jest tam kto? Jeśli tak, to być może teraz przez swój teleskop obserwuje, co porabiali na Ziemi nasi praprzodkowie. Fotografia wykonana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.NASAJest tam kto? Jeśli tak, to być może teraz przez swój teleskop obserwuje, co porabiali na Ziemi nasi praprzodkowie. Fotografia wykonana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Filary Stworzenia to jedno z najsłynniejszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Przedstawia obłoki gazu i pyłu w Mgławicy Orzeł, czyli w gromadzie gwiazd odległej od Ziemi o siedem tysięcy lat świetlnych. Trójwymiarowe obłoki wyglądają na fotografii jak majestatyczne formacje skalne, lecz w rzeczywistości to międzygwiezdny, półprzezroczysty pył, z którego mogą powstać nowe ciała niebieskie.

W obiektywie nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba lepiej niż kiedykolwiek wcześniej widać młode gwiazdy, chociaż mówimy tu oczywiście o skali kosmicznej. Musimy pamiętać, że to, co obserwują dziś nasze teleskopy, wydarzyło się jeszcze w czasach przed powstaniem cywilizacji w Mezopotamii. Niektórzy astronomowie twierdzą, że Filary Stworzenia już nie istnieją, bo zostały zniszczone sześć tysięcy lat temu przez wybuch supernowej.

04.11.2022 Numer 23.2022
Reklama