Artykuły

Wyszłam z siebie, zaraz wracam

Powrót LSD

Numer 23.2022
Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD) został odkryty przez Alberta Hofmanna w 1938 r. Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD) został odkryty przez Alberta Hofmanna w 1938 r. Shutterstock
Czy w leczeniu depresji należy stosować LSD? Dziennikarka „Spiegla” Anuschka Roshani odbyła kilka tripów pod kontrolą lekarzy.

Przed tripami na LSD nie zdawałam sobie nawet sprawy, w jakim napięciu i z jakim pośpiechem przechodzę przez codzienne życie. Kiedy rozglądam się po swoim kręgu przyjaciół, widzę podobną dolegliwość – myślimy, że żyjemy pod dyktatem czasu. Czujemy, że coś trzeba zrobić natychmiast i bezwzględnie. Czasami tak trudno nam sobie z tym poradzić, że załamujemy się, popadamy w depresję lub mamy ataki paniki. Lista rzeczy do zrobienia nigdy się nie kończy; zawsze coś trzeba odhaczyć. I nagle „magiczna różdżka” LSD zadziałała w mojej świadomości. Po prawie pół wieku stagnacji (wywołanej przez „wojnę z narkotykami” prezydenta USA Richarda Nixona) nauka ponownie zajęła się badaniami substancji psychodelicznych.

Prawie trzy lata temu zgłosiłam się do szpitala uniwersyteckiego w Bazylei jako uczestniczka badań nad leczniczym dawkowaniem LSD.

04.11.2022 Numer 23.2022
Reklama