Artykuły

Plus minus najwyżej

Lustracja w Himalajach

Numer 23.2022
Manaslu (8163 m n.p.m.). Ósmą górę świata zdobywano od 1956 roku. Ponad dwa tysiące ludzi nie wiedziało, gdzie jest szczyt? Manaslu (8163 m n.p.m.). Ósmą górę świata zdobywano od 1956 roku. Ponad dwa tysiące ludzi nie wiedziało, gdzie jest szczyt? Shutterstock
Wspinacze wysokogórscy zamarli. Niemiecki badacz sprawdził wszystkie wejścia na ośmiotysięczniki. Wniosek: wielu rzekomych zdobywców nie stanęło na szczycie.
„Co ty wiesz o wspinaczce?” – pytają go alpiniści. „Co wy wiecie o Himalajach?” – odpowiada Eberhard Jurgalski.AFP/EAST NEWS „Co ty wiesz o wspinaczce?” – pytają go alpiniści. „Co wy wiecie o Himalajach?” – odpowiada Eberhard Jurgalski.

W deszczowe popołudnie na początku października br. 69-letni Eberhard Jurgalski siedzi na piłce do ćwiczeń przed komputerem, badając bezkres Himalajów i Karakorum. Kronikarz górski z Lörrach przegląda zdjęcia zrobione przez alpinistów na najwyższych szczytach świata, takich jak Mount Everest, K2, Manaslu czy Dhaulagiri. Zgromadził w swoim archiwum tysiące zdjęć. Sam nigdy nie był na żadnym z ośmiotysięczników. – Ale myślę – mówi – że dzięki zdjęciom i swoim badaniom znam się teraz lepiej na górach niż ci wszyscy, którzy się na nie wspięli.

04.11.2022 Numer 23.2022
Reklama