Artykuły

Złoto dla zuchwałych

W kupie raźniej

Numer 24.2022
Po wciśnięciu spłuczki, składniki mineralne z żywności trafiają w końcu do mórz, które nie potrafią wchłonąć tak ogromnej ilości nawozów. Po wciśnięciu spłuczki, składniki mineralne z żywności trafiają w końcu do mórz, które nie potrafią wchłonąć tak ogromnej ilości nawozów. Shutterstock
W zwrocie „gówno warte” jest wiele przesady. Nasze odchody są cennym odnawialnym zasobem. Gdybyśmy tylko przestali się ich brzydzić…
Odpady z szamba można przerobić na nawozy i biogaz, a odzyskaną wodę można ponownie wykorzystać – na przykład do spłukiwania toalety.Shutterstock Odpady z szamba można przerobić na nawozy i biogaz, a odzyskaną wodę można ponownie wykorzystać – na przykład do spłukiwania toalety.

Lindzie Zeldovich jesień kojarzy się z pluchą i smrodem. Takie ma wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na wsi pod Kazaniem. O tej porze roku niebo nad Tatarstanem jest szare, zaciągnięte ciemnymi chmurami. Nim chwycą mrozy, przez wiele dni leje jak z cebra. A jednak jej dziadkowi niestraszne były jesienne słoty. O tej porze roku spędzał dużo czasu na dworze, przygotowując rodzinne gospodarstwo na nadejście zimy. – Musimy nakarmić ziemię tak, jak karmimy ludzi – mawiał, zakasując rękawy.

Gdy był czas po temu, staruszek wkładał kufajkę, gumiaki i robocze rękawice, po czym zabierał się do opróżniania szamba. Podnosił ciężką pokrywę, przewiązywał dwa stare wiadra mocną liną i całymi godzinami czerpał z tej krynicy. Wiadro po wiadrze wynosił nieczystości na pole. W ten sam sposób nawoził jabłonie i wiśnie w sadzie.

18.11.2022 Numer 24.2022
Reklama