Artykuły

Podróż w zaświaty

Kontakt z duchami

Numer 24.2022
Tylko tyle i aż tyle. Szczątki i przedmioty odnalezione w grobie to praktycznie jedyne pozostałości z okresu mezolitu. Miejsce pochówku tej kobiety otaczano kultem jeszcze przez wiele stuleci. Tylko tyle i aż tyle. Szczątki i przedmioty odnalezione w grobie to praktycznie jedyne pozostałości z okresu mezolitu. Miejsce pochówku tej kobiety otaczano kultem jeszcze przez wiele stuleci. AFP / EAST NEWS
Badacze zrekonstruowali życie potężnej szamanki, która żyła przed dziewięcioma tysiącami lat na terenie dzisiejszej Saksonii-Anhalt. Odkrycia rzucają nowe światło na duchowość epoki kamienia.
Czaszka kobiety z Saksonii to najstarsze na świecie szczątki ludzkie, o których można stwierdzić, że z dużą pewnością należały do szamana.AFP/EAST NEWS Czaszka kobiety z Saksonii to najstarsze na świecie szczątki ludzkie, o których można stwierdzić, że z dużą pewnością należały do szamana.

Kto raz ją zobaczył, na pewno nie mógł już nigdy o niej zapomnieć. Pewnie była piękna – miała czarne włosy, śniady odcień skóry i wysokie kości policzkowe. Ale ludzie przybywali do niej nie z powodu urody.

Kobieta często kucała na ziemi z pochyloną głową i całkowicie zatapiała się w sobie. Kiedy ktoś do niej przychodził, czasami unosiła przesłonę, wykonaną z nanizanych na sznurki zębów dzikich zwierząt, która prawdopodobnie wisiała przed jej zielono-niebieskimi oczami. Zwykle nie mijało dużo czasu, a źrenice kobiety zaczynały drgać w niekontrolowany sposób, w górę i w dół lub z prawej strony na lewą.

Zjawisko drżenia oczu jest obecnie znane jako oczopląs i może być konsekwencją uszkodzenia mózgu. Niewykluczone, że u kobiety, która żyła 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Saksonii-Anhalt, był on szczególnie silny.

18.11.2022 Numer 24.2022
Reklama