Artykuły

W następnym numerze

Co w Forum za dwa tygodnie?

Numer 24.2022
Askatla (Rusłan Biriuczewski) uciekła do armii. Teraz mogą ją wysłać na front w Ukrainie. Askatla (Rusłan Biriuczewski) uciekła do armii. Teraz mogą ją wysłać na front w Ukrainie. Shutterstock
Po ucieczce z Dagestanu siostrom grozi śmierć z rąk członków rodziny – „zabójstwo honorowe”.Telegram Po ucieczce z Dagestanu siostrom grozi śmierć z rąk członków rodziny – „zabójstwo honorowe”.

Z deszczu pod rynnę

Używa staroskandynawskiego imienia Askatla. Zaciągnęła się do rosyjskiej armii, gdy jeszcze była mężczyzną i nazywała się Rusłan Biriuczewski. Służba w wojsku była jedynym sposobem, aby wyrwać się z opresyjnej rodziny, która nie akceptuje jej seksualności. Obawia się, że mogą ją wysłać na front w Ukrainie – relacja pierwszego w rosyjskiej armii otwartego transseksualisty.

Wybrały wolność

Cztery siostry z Dagestanu przez lata poddawane były przemocy domowej, karane za nieposłuszeństwo, przymuszane do niechcianego zamążpójścia. Zbuntowały się, opuściły dom, przez kilka miesięcy ukrywały się, dzięki pomocy wolontariuszy wyjechały za granicę po życie bez dozoru opresyjnej rodziny.

18.11.2022 Numer 24.2022
Reklama