Artykuły

Królowa matka

Imelda Marcos. Żona i matka prezydenta

Numer 25.2022
Łatwo się nie poddaje. Sama też startowała kiedyś w wyborach prezydenckich. Łatwo się nie poddaje. Sama też startowała kiedyś w wyborach prezydenckich. Getty Images
Wdowa po obalonym dyktatorze Filipin przez lata żyła w niesławie. Odkąd jej syn został prezydentem, Imelda Marcos znów chodzi z podniesionym czołem.
Marcosowie w 1965 roku, czyli Ferdinand senior, Imelda z domu Romuáldez i dzieci (od lewej: Ferdinand junior, Irene, Imelda).AP/EAST NEWS Marcosowie w 1965 roku, czyli Ferdinand senior, Imelda z domu Romuáldez i dzieci (od lewej: Ferdinand junior, Irene, Imelda).

Imelda Marcos na długo zapamięta ten dzień. 25 maja br. nie zważała na podeszły wiek i trudności z chodzeniem. Kiedy jej syn odbierał zaświadczenie o wyborze na prezydenta, korpulentna matrona stała u jego boku. – Teraz mam dwóch prezydentów – oświadczyła z dumą na późniejszym raucie. Pierwszym był jej mąż nieboszczyk. Drugim jest jej syn. Zwycięstwo Ferdinanda Marcosa juniora, znanego lepiej jako Bongbong, było bezapelacyjne. Zdobył 58,77 proc. głosów, dwa razy więcej niż kolejny kand ydat.

02.12.2022 Numer 25.2022
Reklama