Artykuły

Bóg gorszego sortu

Gdyby nie było chrześcijaństwa...

Numer 26.2022
Grota w Duino niedaleko Triestu. Ile mitreów, tyle kultów. Nie wiemy co dokładnie robili wyznawcy w miejscach spotkań. Za ujawnienie obrzędów groziła śmierć. Grota w Duino niedaleko Triestu. Ile mitreów, tyle kultów. Nie wiemy co dokładnie robili wyznawcy w miejscach spotkań. Za ujawnienie obrzędów groziła śmierć. Shutterstock
W początkach naszej ery Jezus miał groźnego rywala. Kult perskiego bóstwa Mitry szerzył się w całym świecie rzymskim.
Tauroktonia, czyli Mitra zabijający byka. Płaskorzeźba z mitreum odkrytego pod bazyliką św. Szczepana w Rzymie.Shutterstock Tauroktonia, czyli Mitra zabijający byka. Płaskorzeźba z mitreum odkrytego pod bazyliką św. Szczepana w Rzymie.

Historia alternatywna ma zacnych prekursorów. W roku 1882 Ernest Renan, francuski filozof i badacz dziejów religii, pozwolił sobie na odrobinę gdybologii. „Można powiedzieć, że gdyby chrześcijaństwo zostało zatrzymane w swoim rozwoju, świat byłby mitraistyczny” – napisał w jednej ze swoich publikacji. Taka koncepcja wpisywała się doskonale w modny pod koniec XIX w. nurt kwestionowania nauki kościołów chrześcijańskich. W późniejszych czasach ten świętokradczy pogląd podchwytywali twórcy fantastyki.

16.12.2022 Numer 26.2022
Reklama