Artykuły

„Erynie” szarpią Lwów

Rozbiór Ukrainy? Czym straszą Rosjanie

Numer 01.2023
W roli byłego komisarza Popielskiego, prowadzącego prywatne śledztwo, wystąpił Marcin Dorociński (pośrodku). Jednak zbiorowym głównym bohaterem serialu jest przedwojenny Lwów. W roli byłego komisarza Popielskiego, prowadzącego prywatne śledztwo, wystąpił Marcin Dorociński (pośrodku). Jednak zbiorowym głównym bohaterem serialu jest przedwojenny Lwów. Jarosław Sosiński/TVP / EAST NEWS
Rosyjska propaganda przekonuje, że polskie apetyty na Kresy stale rosną i widać to nawet w telewizyjnych serialach.

Polska marzy o przywróceniu swoich „historycznych terytoriów”, które Ukraina otrzymała po II wojnie światowej na życzenie Józefa Stalina. Nie mam wątpliwości, że będzie do tego dążyć – oświadczył Władimir Putin. Szef wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin kilkakrotnie wspominał, że polskie władze zamierzają przeprowadzić na Ukrainie Zachodniej referenda, mające być podstawą „odzyskania ziem”.

Plan B, czyli aneksja

Na portalu Change.org 6 grudnia pojawiła się odezwa do prezydenta RP, aby niezwłocznie przystąpił do rozpisania ogólnonarodowego referendum o przyłączeniu do Rzeczpospolitej Polskiej Kresów Wschodnich, Galicji i Lwowa.

30.12.2022 Numer 01.2023
Reklama