Artykuły

Stolica Wschodu

Białoruś na uchodźstwie

Numer 02.2023
Marsz Godności zorganizowany przez Białoruski Hub Młodzieżowy (Warszawa, 22 sierpnia ub.r.). Marsz Godności zorganizowany przez Białoruski Hub Młodzieżowy (Warszawa, 22 sierpnia ub.r.). Piotr Molęcki / EAST NEWS
W Warszawie gromadzą się uchodźcy z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Wielu chyba nigdy nie uda się wrócić do domu. Jak zmieniają swoją nową ojczyznę?
Aleś Zarembiuk (po środku) z Adamem Michnikiem: „Marzymy o białoruskim społeczeństwie obywatelskim”.Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl Aleś Zarembiuk (po środku) z Adamem Michnikiem: „Marzymy o białoruskim społeczeństwie obywatelskim”.

W ciągu kilku lat stolica Polski przeobraziła się w metropolię Wschodu. Osiedlili się tu nie tylko rosyjscy emigranci. Także Białorusini, Buriaci, Czeczeni. W samej tylko stolicy, liczącej 1,9 mln mieszkańców, urzędy nadały numer PESEL około 150 tysiącom Ukraińców. Rzeczywista ich liczba jest zapewne znacznie wyższa. Pod rządami narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Polska nie cieszyła się opinią kraju witającego imigrantów z otwartymi rękami. Jednak od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska sąsiaduje z regionem konfliktu, a PiS obiecało pomagać Ukraińcom.

13.01.2023 Numer 02.2023
Reklama