Artykuły

Koszt Nutelli

Gorzka kinder niespodzianka

Numer 02.2023
Zmorą plantatorów z Wybrzeża Kości Słoniowej jest… tajne kakao, uprawiane nielegalnie w parkach narodowych. Zmorą plantatorów z Wybrzeża Kości Słoniowej jest… tajne kakao, uprawiane nielegalnie w parkach narodowych. AFP / EAST NEWS
Włoski koncern Ferrero zarabia miliardy na słodkich produktach czekoladowych. Ale ile jest wyzysku przy zbiorach orzechów laskowych, oleju palmowego i kakao. I ile pracy dzieci?
Zdrowe śniadanie? Za kłamstwa w reklamach Nutelli koncern Ferrero zapłacił Amerykanom trzy miliony dolarów odszkodowania.Shutterstock Zdrowe śniadanie? Za kłamstwa w reklamach Nutelli koncern Ferrero zapłacił Amerykanom trzy miliony dolarów odszkodowania.

W oddali pobłyskuje morze. Savaş mógłby je zobaczyć, gdyby nie musiał czołgać się po ziemi wśród gałązek orzechów laskowych. Poniżej łańcucha wzgórz leży tureckie wybrzeże Morza Czarnego. Do plaży byłoby tylko kilka kilometrów. Nastolatek nie był tam w ciągu ostatnich trzech tygodni. Chłopiec pochodzi z południowo-wschodniej Turcji, wciąż są wakacje, ale on nie ma czasu na pływanie. Zbiera orzechy laskowe ze stromych zboczy za miastem Ordu. Dziesięć godzin dziennie: schylanie się, raczkowanie, noszenie worków.

13.01.2023 Numer 02.2023
Reklama