Artykuły

Płuca planety

O wyższości Patagonii nad Amazonią

Numer 02.2023
Pumalin. Największy na świecie prywatny park przyrodniczy w 2017 r. przeszedł na własność państwa chilijskiego. Pumalin. Największy na świecie prywatny park przyrodniczy w 2017 r. przeszedł na własność państwa chilijskiego. Age / EAST NEWS
W siedemnastu parkach narodowych w południowym Chile odradza się dzika przyroda. To zasługa pary amerykańskich milionerów.
Rhea, czyli nandu szare. Ptak nielotny, ale wybitnie inteligentny.AFP/EAST NEWS Rhea, czyli nandu szare. Ptak nielotny, ale wybitnie inteligentny.

Nie sposób umówić się z Alejandrą Saavedrą, bo nie ma komórki ani dostępu do internetu. Trzeba wsiąść do terenówki i jechać dobrą godzinę szutrową drogą u podnóża Andów. Na jej końcu wznosi się stara rudera. Tuż obok na ogrodzonym terenie spacerują ptaszyska podobne do strusi. To nandu plamiste, zwane też nandu Darwina. Alejandra jest strażniczką leśną i opiekunką hodowli tych dużych nielotów. Większość czasu spędza w tej nędznej chałupie, rzadko korzystając z przepustek. Mimo to samotność jej nie doskwiera.

13.01.2023 Numer 02.2023
Reklama