Artykuły

Strachu jak lodu

Lodowiec Thwaitesa. Groźba globalnej powodzi

Numer 03.2023
Lodowiec Thwaitesa w zachodniej Antarktyce jest podmywany przez ciepłą wodę z głębi oceanu. Lodowiec Thwaitesa w zachodniej Antarktyce jest podmywany przez ciepłą wodę z głębi oceanu. NASA
Na Antarktydzie zaczyna topnieć lodowiec Thwaitesa. Ważą się dalsze losy ludzkości.
Aktywność antarktycznej pokrywy lodowej na podstawie zdjęć satelitarnych (od grudnia 2013 do grudnia 2018 r.). Na dole po prawej nowo odkryta strefa szybkiego topnienia we wschodniej Antarktyce.SPL/EAST NEWS Aktywność antarktycznej pokrywy lodowej na podstawie zdjęć satelitarnych (od grudnia 2013 do grudnia 2018 r.). Na dole po prawej nowo odkryta strefa szybkiego topnienia we wschodniej Antarktyce.

W roku 1968 cały świat patrzył w górę. Na rok przed lądowaniem na Księżycu wierzono, że przyszłość leży w kosmosie. Pewien mężczyzna spojrzał jednak w dół. I stwierdził, że to Antarktyda, a nie Księżyc, przesądzi o naszym przeznaczeniu. John Mercer, geograf z Anglii, uchodził w środowisku naukowym za ekscentryka. A twierdził wówczas, że zachodnia Antarktyda może się stopić bardzo szybko i spowodować wzrost poziomu mórz na świecie nawet o sześć metrów. Dziś wiemy, że miał rację. W roku 1978 postawił kolejną tezę, która wówczas brzmiała absurdalnie, a teraz jest uważana za oczywistą: przyczyną topnienia jest efekt cieplarniany spowodowany przez człowieka.

27.01.2023 Numer 03.2023
Reklama