Artykuły

Na niskich obrotach

Ekonomiczny zwierz

Numer 03.2023
Po posiłku żołądek osiąga 30 proc. masy ciała. To najlepszy czas na osiemnastogodzinną drzemkę. Po posiłku żołądek osiąga 30 proc. masy ciała. To najlepszy czas na osiemnastogodzinną drzemkę. Shutterstock
Leniwce są prawdziwymi mistrzami, jeśli chodzi o oszczędzanie energii. Czy możemy się czegoś od nich nauczyć?
Pozycję wiszącą umożliwiają potężne hakowate pazury. Za dnia zwierzę wygrzewa się w słońcu blisko wierzchołka drzewa.Shutterstock Pozycję wiszącą umożliwiają potężne hakowate pazury. Za dnia zwierzę wygrzewa się w słońcu blisko wierzchołka drzewa.

Obecna zima jest poważnym wyzwaniem dla branży energetycznej, która musi sobie radzić bez rosyjskiej ropy i gazu. Eksperci ostrzegają, że kryzys może się pogłębić i osłabić działalność gospodarczą w wielu krajach, jeśli nadal będzie utrzymywać się niska podaż surowców energetycznych. W odpowiedzi słychać wezwania, abyśmy oszczędzali energię. Sęk w tym, że nie leży to w naturze mieszkańców bogatych krajów zachodnich. Nie byłby to taki problem, gdybyśmy umieli brać wzór z... leniwca. Niejeden zapracowany czytelnik westchnie, że wolałby się urodzić w skórze zwierzęcia, któremu obcy jest kult bycia wiecznie zajętym.

27.01.2023 Numer 03.2023
Reklama