Artykuły

Całe Andy mówią: „Basta!”

Ziemia Inków się trzęsie

Numer 04.2023
Lima. Od grudnia, gdy aresztowano byłego prezydenta, pochodzącego z ludu Pedro Castillo, w stolicy i całym kraju trwają nieprzerwane protesty. Lima. Od grudnia, gdy aresztowano byłego prezydenta, pochodzącego z ludu Pedro Castillo, w stolicy i całym kraju trwają nieprzerwane protesty. AFP / EAST NEWS
Zamknięte Machu Picchu, blokady dróg, barykady na ulicach i dziesiątki zabitych. Tak wygląda w Peru bunt przeciw nierównościom, biedzie i dyskryminacji.
Z użyciem siły władze próbują przywrócić spokój. Bezskutecznie. Zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób.AFP/EAST NEWS Z użyciem siły władze próbują przywrócić spokój. Bezskutecznie. Zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób.

Zbuntowani wieśniacy jeden po drugim wspinali się na dwumetrową barykadę, by z platformy pełniącej rolę tymczasowego podium ogłosić, że są gotowi na wszystko, by obalić prezydentkę Peru, Dinę Boluarte. – Bracia i siostry, dziś Peru potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – zwróciła się 35-letnia farmerka Nilda Mendoza Coronel do setki strajkujących, którzy zebrali się przed barykadą od rana mimo palącego słońca w miasteczku Sicuani w Andach. – Będziemy walczyć do końca!

10.02.2023 Numer 04.2023
Reklama