Artykuły

Dekada grozy

Nostalgia za dyktaturą

Numer 04.2023
Młodzi mieli umocnić władzę Mao i zdławić wszelką opozycję. – Na początku byliśmy idealistami – wspominają. Młodzi mieli umocnić władzę Mao i zdławić wszelką opozycję. – Na początku byliśmy idealistami – wspominają. Universal Images Group / Forum
Nie można zrozumieć Chin bez rewolucji kulturalnej. Dlaczego dzieci tamtej przerażającej epoki wciąż ją wspominają z rozrzewnieniem?
Czerwona Gwardia (hunwejbini) piętnowała i zwalczała wszystko, co „stare”, nie szczędząc ofiar w ludziach.Fine Art/EAST NEWS Czerwona Gwardia (hunwejbini) piętnowała i zwalczała wszystko, co „stare”, nie szczędząc ofiar w ludziach.

Ciocia Huang z nostalgią obserwowała studentów i studentki spacerujących po terenie uniwersytetu w Chonhqing, wśród palm, wierzb i bambusowych zarośli. Zatrzymałyśmy się w małym pawilonie nad jeziorem. – Chciałam pójść na uniwersytet, ale nie mogłam – opowiadała. – Miałam 18 lat i czułam, że nie ma dla mnie nadziei.

Pod koniec 1968 r. dworce kolejowe i autobusowe w chińskich miastach wypełniły się łkającymi nastolatkami i ich przerażonymi rodzicami. Władze zarządziły utworzenie oddziałów szturmowych rewolucji kulturalnej.

10.02.2023 Numer 04.2023
Reklama