Artykuły

Między nami patriarchami, między nami agentami

Agentura w Cerkwi. Sawa pisze do Cyryla

Numer 05.2023
Zarówno Cyryl (zlewej), jak i Sawa nie uznają autokefalii Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (zdjęcie z wizyty moskiewskiego patriarchy w Polsce w 2012 roku). Zarówno Cyryl (zlewej), jak i Sawa nie uznają autokefalii Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (zdjęcie z wizyty moskiewskiego patriarchy w Polsce w 2012 roku). AFP / EAST NEWS
List zwierzchnika Polskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, metropolity Sawy, do patriarchy Cyryla z okazji czternastej rocznicy jego intronizacji wywołał skandal w Polsce i Ukrainie.

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl od początku inwazji Rosji na Ukrainę popiera politykę rosyjskich władz i błogosławi wojnę. Sawa przesłał mu nie tylko braterskie pozdrowienia, lecz także życzenia „unicestwienia zła w Ukrainie”. Czy takie ciepłe stosunki między metropolitą a patriarchą mogą dziwić, jeśli przypomni się o agenturalnym umocowaniu obu duchownych?

Po prostu TW „Jurek” życzy wszystkiego najlepszego agentowi KGB o pseudonimie „Michajłow” – piszą dziennikarze ukraińskiej sekcji RFI.

24.02.2023 Numer 05.2023
Reklama