Artykuły

Stolica zaginionego świata

Zapomniana utopia

Numer 05.2023
Luksusowe dzieło wydane w 1913 r. w nakładzie tysiąca egzemplarzy było książkową zapowiedzią projektu. Architekt Ernest Hébrard przedstawił idee Olivii i Hendrika Andersenów w postaci układu urbanistycznego. Luksusowe dzieło wydane w 1913 r. w nakładzie tysiąca egzemplarzy było książkową zapowiedzią projektu. Architekt Ernest Hébrard przedstawił idee Olivii i Hendrika Andersenów w postaci układu urbanistycznego. Bridgeman / East News
Pomysł Międzynarodowej Szkoły Pokoju zdobył moralne i finansowe wsparcie zachodnich elit. Niestety, budowę jej siedziby przerwała I wojna światowa.
Aleja Narodów łączyła dzielnice sztuki, nauki i sportu.Smithsonian Libraries Aleja Narodów łączyła dzielnice sztuki, nauki i sportu.

Szóstego grudnia 1913 roku największa sala wykładowa na Sorbonie pękała w szwach. Zebrała się tam cała paryska śmietanka. Witano także gości z zagranicy: międzynarodową elitę kultury i sztuki, wybitnych naukowców, laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i przedstawicieli ruchów pacyfistycznych z całego świata. Prezentacja planów budowy miasta idealnego zaparła zgromadzonym dech w piersi. Wszystko zdawało się dopracowane w najmniejszym szczególe. Nic w tym dziwnego, bo prace nad projektem trwały od sześciu lat.

24.02.2023 Numer 05.2023
Reklama