Artykuły

Pierwsi w demokracji

Między Moskwą a Pekinem. Agentura w Mongolii

Numer 06.2023
W grudniu ub.r. przez Ułan Bator przetoczyły się antyrządowe protesty. Tłum domagał się ukarania urzędników, którzy dorobili się na korupcji. Władze podjęły dialog z demonstrantami. W grudniu ub.r. przez Ułan Bator przetoczyły się antyrządowe protesty. Tłum domagał się ukarania urzędników, którzy dorobili się na korupcji. Władze podjęły dialog z demonstrantami. AP / EAST NEWS
Przekraczamy plan demokratyzacji – mówią politycy Mongolii, jedynego państwa regionu, które pozostało wolne i nie zamierza podążać drogą ku autokracji.
Polowanie z orłem to jedna z tradycji stepowych plemion. Koczownicza przeszłość łączy Mongolię z państwami Azji Środkowej, ale ustrój polityczny zbliża ją dziś do Europy Środkowej. Jeśli sąsiedzi pozwolą…Caters/Forum Polowanie z orłem to jedna z tradycji stepowych plemion. Koczownicza przeszłość łączy Mongolię z państwami Azji Środkowej, ale ustrój polityczny zbliża ją dziś do Europy Środkowej. Jeśli sąsiedzi pozwolą…

Położona w uścisku Rosji i Chin – dwóch wielkich państw, dla których demokracja to pojęcie fasadowe – Mongolia nie tylko zachowała neutralność, lecz także ustrój demokratyczny, który przez ostatnie 30 lat zapewnia obywatelom ich podstawowe prawa i wolności. Tymczasem znajdująca się w międzynarodowej izolacji Rosja „przypomniała sobie” o azjatyckim sąsiedzie, znajdującym się niegdyś w sferze wpływów Związku Radzieckiego. Obrońcy praw człowieka mówią, że w Ułan Bator zaktywizowali się agenci rosyjskich służb specjalnych – pisze Katia Maksimowa w materiale na międzynarodowym rosyjskojęzycznym portalu śledczym The Insider.

10.03.2023 Numer 06.2023
Reklama