Artykuły

Cyfrowe bliźniaki

Moje drugie ciało

Numer 06.2023
Cyfrowy odpowiednik opracowany przez Dassault Systèmes syntetyzuje wszystkie dostępne dane na temat funkcji serca pacjenta, od skurczów mięśni po rozkład przepływów elektrycznych i reakcji na substancje lecznicze. Cyfrowy odpowiednik opracowany przez Dassault Systèmes syntetyzuje wszystkie dostępne dane na temat funkcji serca pacjenta, od skurczów mięśni po rozkład przepływów elektrycznych i reakcji na substancje lecznicze. Shutterstock
Czy wirtualne narządy są przyszłością medycyny? Już dziś można zaplanować operację albo przetestować terapię dzięki cyfrowemu modelowaniu serca, wątroby czy mózgu.

Ujęcie ludzkiego ciała w układach równań to marzenie Stevena Levine’a. Dyrektor ds. wirtualnego modelowania człowieka w Dassault Systèmes pracuje nad tym od dekady. – Z pomocą cyfrowych bliźniaków swoich pacjentów lekarze będą mogli wirtualnie przygotowywać operacje, testować efekty leczenia, projektować implanty albo prowadzić badania kliniczne – obiecuje Levine w rozmowie z Caroline Tourbe, reporterką tygodnika „Le Point”.

Awatar u lekarza

Francuski inżynier przyznaje jednak, że droga od marzenia do rzeczywistości jest wciąż długa i pełna pułapek.

10.03.2023 Numer 06.2023
Reklama