Artykuły

Młodzi wpływowi

Dzieci sieci

Numer 07.2023
Młodociani influencerzy to pięć procent internautów zajmujących się wyznaczaniem trendów. Młodociani influencerzy to pięć procent internautów zajmujących się wyznaczaniem trendów. Shutterstock
Małoletni influencerzy podbijają YouTube, Instagrama i TikToka. To sposób, aby zyskać popularność, a niekiedy zapewnić sobie niezłe zarobki.
Nieważne, co polecisz, a co skrytykujesz. Grunt, żeby zrobić to dobrze i zadbać o widowisko.Shutterstock Nieważne, co polecisz, a co skrytykujesz. Grunt, żeby zrobić to dobrze i zadbać o widowisko.

Juliane, szesnastoletnia licealistka z Alzacji, od roku para się krytyką literacką na TikToku. Zajmuje jej to „jakąś godzinkę w weekendy”. W roku szkolnym udaje się jej przeczytać dziesięć pozycji miesięcznie, w wakacje drugie tyle. Mimo to ma kilka tysięcy obserwatorów i setki tysięcy lajków. – Nie spodziewałam się, że moje konto będzie rosło – przyznaje w rozmowie Barbarą Krief, dziennikarką francuskiego tygodnika „L’Obs”. Trochę przez przypadek Juliane odkryła swoje powołanie.

24.03.2023 Numer 07.2023
Reklama