Artykuły

Daleko od demokracji

Zapomniani dysydenci z Karakałpacji

Numer 08.2023
W dwóch procesach na kary więzienia skazano łącznie 50 opozycjonistów za udział w zeszłorocznych zajściach. Od policyjnych kul zginęło w nich kilkadziesiąt osób. W dwóch procesach na kary więzienia skazano łącznie 50 opozycjonistów za udział w zeszłorocznych zajściach. Od policyjnych kul zginęło w nich kilkadziesiąt osób. AFP / EAST NEWS
Karakałpacja? Ten autonomiczny region Uzbekistanu to terra incognita dla obrońców praw człowieka. Z opóźnieniem dochodzą stamtąd niepokojące wiadomości.
Czy po protestach i ogłoszeniu wysokich wyroków sytuacja karakałpackiego ruchu niepodległościowego ma szansę się zmienić?AFP/EAST NEWS Czy po protestach i ogłoszeniu wysokich wyroków sytuacja karakałpackiego ruchu niepodległościowego ma szansę się zmienić?

W połowie marca br. zakończył się w Bucharze drugi proces uczestników masowych wystąpień przeciw nowelizacji konstytucji, jakie wybuchły w stolicy Karakałpacji, Nukusie, latem zeszłego roku. 28 osób skazano na kary od pięciu do jedenastu lat pozbawienia wolności, 11 osób otrzymało wyroki w zawieszeniu. Na rozprawy oczekuje jeszcze co najmniej kilkadziesiąt osób. Uczestnicy demonstracji zostali uznani za winnych wywołania zamieszek z użyciem przemocy, stawianie oporu wobec przedstawicieli władz z użyciem broni, ekstremizm i separatyzm.

05.04.2023 Numer 08.2023
Reklama