Artykuły

Fuga, wyspa jak wulkan gorąca

Front na Pacyfiku

Numer 08.2023
Sierpień 2020 roku. W odpowiedzi na chiński projekt „inteligentnego miasta” siły zbrojne Filipin przypomniały, do kogo należy Fuga. Przed ratuszem wciągnięto flagę i obiecano miejscowym budowę bazy wojskowej i inne inwestycje. Sierpień 2020 roku. W odpowiedzi na chiński projekt „inteligentnego miasta” siły zbrojne Filipin przypomniały, do kogo należy Fuga. Przed ratuszem wciągnięto flagę i obiecano miejscowym budowę bazy wojskowej i inne inwestycje. Philipine Navy / •
Filipińska wysepka znalazła się na pierwszej linii geopolitycznego starcia między USA a Chinami.
Shutterstock

Maleńka, ledwie dwutysięczna społeczność wyspiarzy na północnym krańcu Filipin utrzymuje się z rolnictwa i rybołówstwa. Uprawiają ryż i kukurydzę, hodują kury, świnie i kozy, łowią ryby i owoce morza. Jednak na wyspie Fuga wszystko właśnie się zmienia. Linii brzegowej uważnie pilnuje oddział piechoty morskiej. Regularnie patrole wysyła straż ochrony wybrzeża. Podobno ma zbudować tu bazę. Wkrótce do strażników mogą dołączyć amerykańscy żołnierze.

Fuga leży niecałe 400 km od Tajwanu na wodach łączących Morze Południowochińskie z Oceanem Spokojnym, a to obszar kluczowy dla obrony samych Filipin.

05.04.2023 Numer 08.2023
Reklama