Artykuły

Armia cieni

O co walczą Karenowie?

Numer 08.2023
Armia rządowa zniszczyła im wszystko. Karenowie z obozu uchodźców żyją z tego, co sami zasieją. Armia rządowa zniszczyła im wszystko. Karenowie z obozu uchodźców żyją z tego, co sami zasieją. Zuma / Forum
Od ponad siedemdziesięciu lat w Mjanmie toczy się najstarsza na świecie wojna domowa.
Szkolenie dla bojowniczek z Sił Obrony Narodowości Karenni. W ciągu niespełna dwóch lat partyzantka KNDF opanowała połowę stanu Kaja.AFP/EAST NEWS Szkolenie dla bojowniczek z Sił Obrony Narodowości Karenni. W ciągu niespełna dwóch lat partyzantka KNDF opanowała połowę stanu Kaja.

Pikap przyspiesza na polnej drodze. Kierowca wyłącza reflektory. Tutaj, na ziemi niczyjej, oświetlony samochód byłby łatwym celem. Jest ciemno choć oko wykol, lecz Ree Du prowadzi auto pewną ręką. Od jego umiejętności zależy życie i zdrowie Jérémy’ego André, reportera „Le Point”, i uzbrojonych po zęby chłopaków stłoczonych na pace. W oddali błyska jakieś światełko. Może to patrol wroga? Kierowca wrzuca wsteczny i rusza objazdem. Gdy pojazd dociera do wioski, bojownicy sprawnie zeskakują na ziemię i składają broń pod ścianą.

05.04.2023 Numer 08.2023
Reklama