Artykuły

Kocha, lubi, szanuje?

Koty i ludzie

Numer 09.2023
U kotów nie wyewoluowały mięśnie pozwalające unieść brwi, by nas zmiękczyć, jak zrobiłby to szczeniak. U kotów nie wyewoluowały mięśnie pozwalające unieść brwi, by nas zmiękczyć, jak zrobiłby to szczeniak. Shutterstock
Koty mają reputację socjopatów, jednak szereg badań naukowych zadaje kłam tej opinii. Przeciętny mruczek jest bardziej przywiązany do właściciela, niż daje to odczuć.

Niejeden właściciel kota codziennie rwie włosy z głowy. – Co mnie podkusiło? – mruczy wściekle pod nosem, gdy dom po raz kolejny zmienia się w pobojowisko. Nie ma na to rady. Wziąłeś zwierzaka, to teraz cierp. Jednym z tych nieszczęśników jest Michael Marshall, autor artykułu o kotach w brytyjskim tygodniku „New Scientist”, a prywatnie właściciel psotnej Peggy.

Gdybyż jeszcze po zakończonych harcach kot potrafił zrobić minę zbitego psa! Niestety, „w przeciwieństwie do psów, które są od nas zależne we wszystkim, zwłaszcza jeśli chodzi o ich dobrostan emocjonalny, koty jawią się jako socjopaci” – ocenia brytyjski autor.

21.04.2023 Numer 09.2023
Reklama