Artykuły

Szkoła pod gwiazdami

Astronauci z Europy. Szukali Marsjan, spotkali Rosjan

Numer 11.2023
Belgijski astronauta Frank de Winne był dwa razy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (na zdjęciu – po lądowaniu na Ziemi  w 2009 r.). – Teraz czas na młodzież – mówi. Belgijski astronauta Frank de Winne był dwa razy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (na zdjęciu – po lądowaniu na Ziemi w 2009 r.). – Teraz czas na młodzież – mówi. AFP / EAST NEWS
Śmiałkowie z całej Europy zjechali do Kolonii, aby przejść szkolenie w Europejskim Centrum Astronautycznym. Następny przystanek – Księżyc?
Moduł Columbus. Symulator codziennego życia i pracy na orbicie.AFP/EAST NEWS Moduł Columbus. Symulator codziennego życia i pracy na orbicie.

Jeśli na zdjęciu nie widać odkurzacza, to znaczy, że nie zostało zrobione w sobotę. Bo sobota to dzień sprzątania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – objaśnia Frank De Winne. A zatem nawet na wysokości czterystu kilometrów nad Ziemią nie ma ucieczki od obowiązków domowych! – W gruncie rzeczy astronauci są jak mrówki robotnice. Robią, co się im każe – dodaje belgijski astronauta.

Roel Verrycken, reporter dziennika „De Tijd”, nie mógł znaleźć lepszego informatora.

19.05.2023 Numer 11.2023
Reklama