Artykuły

Halo, czy tu piekło?

Krwawe smartfony

Numer 12.2023
Życie smartfonów zaczyna się w dzikich kopalniach na wyżynach Demokratycznej Republiki Konga. Życie smartfonów zaczyna się w dzikich kopalniach na wyżynach Demokratycznej Republiki Konga. AFP / East News
Smartfon zawojował świat, stając się najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak historia tego podboju ma swoją ciemną stronę.
Agbogbloshie na obrzeżach Akry. Największe w Afryce wysypisko elektronicznego złomu z całego świata. W dymie i smrodzie miejscowi pozyskują surowce do recyklingu.Abaca/East News Agbogbloshie na obrzeżach Akry. Największe w Afryce wysypisko elektronicznego złomu z całego świata. W dymie i smrodzie miejscowi pozyskują surowce do recyklingu.

Według najnowszych prognoz w tym roku ze smartfona będzie korzystać 6,7 mld ludzi, czyli prawie 84 proc. mieszkańców globu. Za dwa lata liczba użytkowników ma sięgnąć 7,3 miliarda. Czy ktokolwiek spodziewał się takiego sukcesu kieszonkowych komputerów, gdy w 2007 r. Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a? Marion D’Allard, Benjamin König i Lina Sankari postanowili przyjrzeć się temu, jaka jest cena niepohamowanego apetytu na smartfony. Dziennikarze „L’Humanité Magazine” zaprosili czytelników do kilku miejsc, gdzie przeklina się pogoń za elektronicznymi gadżetami.

02.06.2023 Numer 12.2023
Reklama