Artykuły

15.10 do dumy

Tęczowi vaqueros

Numer 13.2023
Doroczny zlot w Zacatecas. Kapelusze i buty z wężowej skóry to fetysz, ale też tęsknota za wiejskim życiem. Doroczny zlot w Zacatecas. Kapelusze i buty z wężowej skóry to fetysz, ale też tęsknota za wiejskim życiem. Los Angeles Times / Getty Images
Na zloty kowbojów gejów w Meksyku przyjeżdżają robotnicy z rancz, lecz także urzędnicy, adwokaci czy księgowi. Szukają swych ranczerskich korzeni i pokazują, że tradycyjny vaquero może być osobą LGBTQ+.

Przez całą noc kowboje paradują dumnie po zatłoczonym klubie, popisując się lśniącymi butami, opiętymi dżinsami i kapeluszami o szerokich rondach. Przyjechali tu, by pić tequilę i piwo Tecate, śpiewać dudniące z głośników piosenki banda – i tańczyć, ocierając się piersią o pierś, udem o udo. Każdej wiosny setki mężczyzn z całego Meksyku i Stanów Zjednoczonych odbywają pielgrzymkę do kolorowego, kolonialnego miasta Zacatecas na doroczny zlot gejów vaqueros – czyli kowbojów. Na trwających przez cały weekend, zamkniętych imprezach zajadają się carne asada, tańczą tradycyjne tańce i wybierają króla kowbojów.

16.06.2023 Numer 13.2023
Reklama