Artykuły

Nowa Szachlandia

Króle, pionki i mali obywatele

Numer 15.2023
Zagęszczenie licencjonowanych szachistów na Korsyce jest 25 razy większe niż w kontynentalnej Francji. Zagęszczenie licencjonowanych szachistów na Korsyce jest 25 razy większe niż w kontynentalnej Francji. AFP / EAST NEWS
Szkoły na Korsyce stały się laboratorium dla szachowej rewolucji – chodzi nie tylko o to, by wygrać.
Leo Battesti, twórca programu, zafascynował się szachami, odsiadując wyrok za działalność terrorystyczną. Teraz zajmuje się walką z mafią.AFP/EAST NEWS Leo Battesti, twórca programu, zafascynował się szachami, odsiadując wyrok za działalność terrorystyczną. Teraz zajmuje się walką z mafią.

W sali w Korsykańskim Klubie Szachowym w Bastii, gdzie odbywają się zawody, grupa graczy siedzi w dostojnej ciszy i wpatruje się w szachownice w całkowitym skupieniu. Tymczasem w poczekalni, gdzie gracze schodzą po rozegraniu pojedynku, panuje zupełnie inna atmosfera. Kilkanaście młodych twarzy przyciska się do szyby w drzwiach, a za nimi tłoczy się jeszcze kilkadziesiąt dzieciaków z rodzicami. Słychać rozmowy, śmiechy, wygłupy, ale przede wszystkim widać ogromne pragnienie, by wrócić do sali na kolejną partię szachów.

14.07.2023 Numer 15.2023
Reklama