Artykuły

Kakapsułki

Ostatnia deska ratunku

Numer 15.2023
Clostridium difficile (CD, oficjalnie bakteria ta została obecnie przemianowana na Clostridiodes). Clostridium difficile (CD, oficjalnie bakteria ta została obecnie przemianowana na Clostridiodes). Shutterstock
Lekarstwo na wiele schorzeń, od syndromu jelita drażliwego po zapalenie stawów i chorobę Alzheimera, kryje się w najbardziej niespodziewanym miejscu: ludzkich odchodach – pisze brytyjski lekarz James Kinross.
Mikrobiom to ekosystem złożony z bilionów mikrobiologicznych form życia, które wewnątrz nas zajmują się swoimi sprawami, podczas gdy my zajmujemy się swoimi.BEW Mikrobiom to ekosystem złożony z bilionów mikrobiologicznych form życia, które wewnątrz nas zajmują się swoimi sprawami, podczas gdy my zajmujemy się swoimi.

My, Brytyjczycy, mamy obsesję na punkcie pracy jelit, głównie dlatego, że jeszcze nigdy nie było z nimi tyle problemów. Większość dni w pracy spędzam na rozmowach o rytmie wypróżnień i przyznam, że wielu pacjentów chce mówić tylko o tym. Istnieje też głębsza, bardziej fundamentalna przyczyna fascynacji naszym układem wydalania; jelito grube to narodowy obiekt żartów, które od niepamiętnych czasów pomagają nam przetrwać trudniejsze okresy.

Słowo „shit”, czyli „gówno” to w języku angielskim wszechobecne słowo klucz, które może pełnić rolę rzeczownika, czasownika i przymiotnika.

14.07.2023 Numer 15.2023
Reklama