Artykuły

Nazywam się śmierć

Robert Oppenheimer. Ojciec bomby atomowej

Numer 17.2023
Nobla nie dostał. Jego lewicowymi poglądami zainteresował się za to senator McCarthy. Nobla nie dostał. Jego lewicowymi poglądami zainteresował się za to senator McCarthy. AP / East News
Robert Oppenheimer kierował pracami nad budową w 1945 r. pierwszej bomby atomowej. Teraz głośny film opowiada o jego życiowym dramacie. Kim naprawdę był?
Młody geniusz na swoim ranczu w Nowym Meksyku w latach 30. Później „załatwił” sobie laboratorium w Los Alamos, żeby mieć blisko. Z prawej noblista Ernest Lawrence, wynalazca cyklotronu.SPL/East News Młody geniusz na swoim ranczu w Nowym Meksyku w latach 30. Później „załatwił” sobie laboratorium w Los Alamos, żeby mieć blisko. Z prawej noblista Ernest Lawrence, wynalazca cyklotronu.

Kilka godzin wcześniej czytał Baudelaire’a. Pił czarną kawę, filiżanka po filiżance, skręcał papierosa za papierosem. Potem wypalał je aż do filtra. Jednak w ostatnich kilku sekundach Robert Oppenheimer prawie nie oddychał. Trwało odliczanie. Jego mięśnie twarzy znieruchomiały. Jasne niebieskie oczy wpatrują się w pustkę. Potem je zamyka. Leży płasko na ziemi tuż obok centrum kontroli, dziesięć kilometrów od Punktu Zero, gdzie bomba jest zainstalowana na drewnianym rusztowaniu. Na pustyni w Nowym Meksyku wciąż jest ciemno.

11.08.2023 Numer 17.2023
Reklama