Artykuły

Droga do ecstasy

Ecstasy. Lek, klubowy narkotyk i tajna broń CIA

Numer 17.2023
Na rave parties, gdzie krąży „molly”, jest mniej agresji niż na innych imprezach. Na rave parties, gdzie krąży „molly”, jest mniej agresji niż na innych imprezach. PA / East News
CIA, mormoni i raperzy musieli się sporo napracować, zanim klubowy narkotyk stał się lekiem.
Były tenisista Harold Blauer (1910–1953), śmiertelna ofiara narkotykowych eksperymentów US Army.Getty Images Były tenisista Harold Blauer (1910–1953), śmiertelna ofiara narkotykowych eksperymentów US Army.

Było to w 1975 roku. Cark Resnikoff i jego dziewczyna Judith Gipson udali się w sielską podróż promem do Sausalito. W Kalifornii trwała rewolucja w kulturze młodzieżowej, muzyce, emocjach i wyobraźni. Podczas rejsu dwoje studentów po raz pierwszy w życiu zażyło kapsułki wypełnione proszkiem MDMA. Cark, student ostatniego roku biofizyki na uniwersytecie w Berkeley, sam zsyntetyzował narkotyk. Kiedy prom pokonywał wody Zatoki San Francisco, Judith zaczęła odczuwać przedziwną euforię. – Gdyby wtedy podszedł do nas ktoś, prosząc o pomoc, bo właśnie został ranny i z brzucha wyłażą mu wnętrzności, uznalibyśmy, że to piękny widok – opowiadała później.

11.08.2023 Numer 17.2023
Reklama