Artykuły

Łuna nad Luną

Wyścig na księżyc

Numer 19.2023
Całe Indie z zapartym tchem śledziły udaną misję Chandrayaan-3. Całe Indie z zapartym tchem śledziły udaną misję Chandrayaan-3. Reuters / Forum
Minęło ponad pół wieku, odkąd człowiek ostatni raz zostawił swoje ślady w pyle ziemskiego satelity. Teraz sondy znów tam ruszyły. Czego szukają?
Księżyc jest także nasz! Radość na ulicach Kalkuty, gdy pojawił się dron w kształcie sondy.Nur/EAST NEWS Księżyc jest także nasz! Radość na ulicach Kalkuty, gdy pojawił się dron w kształcie sondy.

Tylko w jednym tygodniu dwie próby lądowania. Rosja poniosła porażkę, ale Indiom się udało, a Chiny już tam są. Europejczycy wciąż się wahają, Izrael chce wkrótce rozpocząć nowy eksperyment, a w Stanach Zjednoczonych już myślą o orbitalnej stacji kosmicznej. Kolejna misja ma wystartować z Japonii. Na nadchodzący rok zaplanowano aż pół tuzina misji bezzałogowych. Podobno pod koniec tego dziesięciolecia na Księżycu znów może pojawić się człowiek. Zmienia się kontekst podróży kosmicznych. Po kilkudziesięciu latach współpracy międzynarodowej i wspólnych zainteresowań teraz na pierwszy plan wysuwa się własny prestiż i narodowy egoizm.

08.09.2023 Numer 19.2023
Reklama