Artykuły

Głosujcie na żywych

Krwawe wybory w Ekwadorze

Numer 19.2023
Dziennikarz śledczy Christian Zurita przejął kandydaturę i program po zabitym koledze (na koszulce nosił jego podobiznę). Kampanię prowadził pod ścisłą ochroną. Zajął trzecie miejsce. Dziennikarz śledczy Christian Zurita przejął kandydaturę i program po zabitym koledze (na koszulce nosił jego podobiznę). Kampanię prowadził pod ścisłą ochroną. Zajął trzecie miejsce. Reuters / Forum
W Ekwadorze odbyły się wybory prezydenckie. Kampania była wyjątkowo brutalna. Podczas wiecu zastrzelony został jeden z kandydatów.

Dwudziestego sierpnia Ekwadorczycy wybierali nowego prezydenta spośród ośmiorga kandydatów (siedmiu żywych i jednego zabitego). Zdjęcie zastrzelonego 9 sierpnia w Quito Fernanda Villavicencio pozostało na kartach do głosowania. Jego partia Movimiento Construye nie wycofała się z wyborów parlamentarnych, które odbywały się tego samego dnia. Kandydatką na wiceprezydentkę pozostała 36-letnia ekoaktywistka, inżynier Andrea González Nader, miejsce zabitego polityka zajął jego współpracownik i kolega, znany ekwadorski dziennikarz śledczy 53-letni Christian Zurita.

08.09.2023 Numer 19.2023
Reklama