Artykuły

Dajcie tu jakąś muzyczkę

Coś tu nie gra. W Afganistanie płoną instrumenty

Numer 19.2023
Tak kończą instrumenty i sprzęt nagłaśniający, gdy trafią w ręce władz (Herat, lipiec br.) Tak kończą instrumenty i sprzęt nagłaśniający, gdy trafią w ręce władz (Herat, lipiec br.) AFP / EAST NEWS
W Afganistanie od wieków każdy na czymś brzdąka. Talibowie wypowiedzieli wojnę artystom, jakby muzyka i sztuka były dla nich największym zagrożeniem.
Talibowie w konserwatorium w Kabulu we wrześniu ub.r. Po orkiestrze żeńskiej nie było już śladu.AP/EAST NEWS Talibowie w konserwatorium w Kabulu we wrześniu ub.r. Po orkiestrze żeńskiej nie było już śladu.

Kiedy na początku sierpnia 2021 r. talibowie zaczęli okrążać Kabul, w afgańskich mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo nietypowych ogłoszeń.

Muzycy masowo wystawiali na sprzedaż swoje narzędzia pracy – instrumenty i sprzęt, np. urządzenia do nagłośnienia. Można było wówczas kupić wiele instrumentów za ułamek rzeczywistej wartości.

Mimo tych niezwykłych okazji nawet w słynącym z miłości do muzyki Afganistanie zabrakło nagle chętnych na kupno wyprzedawanych sprzętów.

08.09.2023 Numer 19.2023
Reklama