Bliski Wschód

Dramat pod milionami zasłon

Bitwa o twarz Saudyjki

Numer 16/ 2013
Kobietom nie wolno prowadzić samochodów, ale na wsi często przymyka się na to oko. Kobietom nie wolno prowadzić samochodów, ale na wsi często przymyka się na to oko. Olivia Arthur / Forum
Aby pojechać na konferencję naukową, doświadczona lekarka potrzebuje zgody od mężczyzny. A ponieważ jest rozwiedziona, zezwolenie wydaje na piśmie jej dorosły syn. Witajcie w Arabii Saudyjskiej – tu rewolucji Jeszcze długo nie będzie.
Kobietom w królestwie Saudów nie wolno wychodzić z domu, nie okrywszy szczelnie całego ciała.AP/EAST NEWS Kobietom w królestwie Saudów nie wolno wychodzić z domu, nie okrywszy szczelnie całego ciała.

Gdy w 2009 roku Olivia Arthur, młoda obiecująca fotografka słynnej agencji Magnum, pojechała do Dżiddy w Arabii Saudyjskiej, by poprowadzić kurs fotograficzny dla miejscowych studentek, a przy okazji zebrać nieco materiału, nie przypuszczała, jak wielkie będzie to wyzwanie. – Ludzie na ulicy krzyczeli na mnie, gdy chciałam zrobić im zdjęcie i bardzo się denerwowali. Kiedy pierwszy raz wyciągnęła aparat podczas warsztatów, chcąc zrobić zdjęcie studentkom, wzbudziła popłoch.

26.04.2013 Numer 16/ 2013
Reklama