Bliski Wschód

Kamieniem rzucać będą

Żydzi przeciw Żydom

Numer 04/ 2014
W dzielnicach zamieszkałych przez ortodoksów czuć nienawiść do obcych. W dzielnicach zamieszkałych przez ortodoksów czuć nienawiść do obcych. Getty Images
Sami siebie nazywają „żyjącymi w trwodze przed Bogiem”. Choć ortodoksi stanowią mniejszość, boi się ich reszta mieszkańców Beit Szemesz. Oto opowieść o mieście, w którym trwa wojna wierzących z wierzącymi lepiej.
Demonstracja w obronie subwencji dla szkół religijnych, rozpędzona przez policję (Jerozolima, 6 lutego br.).Reuters/Forum Demonstracja w obronie subwencji dla szkół religijnych, rozpędzona przez policję (Jerozolima, 6 lutego br.).

Niedługo przed Jerozolimą trzeba skręcić z autostrady nr 1 na drogę nr 38, potem jedzie się szosą wijącą się pośród zielonych wzgórz. Drogowskazy po prawej i lewej stronie pokazują, gdzie zaczynają się szlaki turystyczne lub dojazd do kolejnej winnicy. Już po kilku kilometrach otwiera się widok na Beit Szemesz, po hebrajsku „Dom Słońca”. Ewe Finkelsztajn może godzinami opowiadać o dziko rosnących kwiatach, dzięki którym na wiosnę rozkwita tu cała okolica, o żyjących w lesie sarnach i w ogóle o całym pięknie tego stworzonego przez Boga świata.

14.02.2014 Numer 04/ 2014
Reklama